Ilgiausias Lietuvos ežeras – Asveja ir pažintinis Dubingių piliavietės takas

Vasaros savaitgalis.

Daugelis vilniečių keliauja link Trakų, kurių grožiui ir istoriniam paveldui tikrai neturime ko pridurti. Tačiau norėjosi mažesnio šurmulio, ežerų ir žaliuojančios gamtos, todėl patraukėme link šiaurės. Nereikia daug važiuoti, kad atrastum Lietuvos gamtos grožį. Jis slypi visur, net ieškoti nereikia – paprasčiausiai mes jo kartais nebematome. Todėl šią vasarą paskyrėm Lietuvai ir eilinė stotelė mūsų kelionėse – Dubingiai.

cof

sdr

Miestelio pažiba, tai ilgiausias Lietuvos ežeras (virš 22km ilgio) – Asveja ir pažintinis Dubingių piliavietės takas.  Iki jo labai lengva atvažiuoti (nuo Vilniaus reikia važiuoti link Molėtų), tada vadovautis ženklais, kurie už pusšimčio kilometrų nurodo pasukti dešinėn ir prieš jūsų akis – ilgiausio Lietuvos ežero vilionės.

Patys Dubingiai turi labai gilią istoriją (nuo Vytauto iki Radvilų, bei galiausiai Tiškevičių), kurią galite perskaityti informaciniuose stenduose ties Asvejos ežeru ir pažintiniu taku.

cof

sdr

Apie 11 valanda ryto ir saulė nenoromis sužvilga Asvejos ežere. Kylame mediniais laipteliais link pažintinio tako, kuris nėra ilgas – apie pusantro kilometro. Tačiau kokią istorinę reikšmę turi kiekvienas kvadratinis metras. Dubingių pilis – svarbus XIV – XVIII a. Lietuvos kultūros, pramonės, gynybos centras, mena karą su Kryžiuočių ordinu, reformaciją – reikšmingas mūsų istorijos epochas. Pilis susijusi su žymių to meto asmenų (Vytauto Didžiojo, Mikalojaus Radvilos Rudojo, Barboros Radvilaitės ir kitų) gyvenimu ir veikla. Dubingiai neatsiejami nuo Radvilų giminės iškilimo ir suklestėjimo istorijos.

edf

Prisilieskime prie istorijos ir neskubėkime akių nukreipti į išmaniuosius įrenginius. Moksleiviams ar studentams visas pažintinis takas – geriausia interaktyvi istorijos pamoka. Vyresniesiems – sentimentalūs potyriai ir natūralios gamtos dvelksmas. Nuo 2012 m. piliavietėje lankytojų laukia eksponavimui paruošti išlikę Radvilų rūmų fragmentai, uždengti gaubtu, bei buvusios evangelikų reformatų bažnyčios vieta su Radvilų laidojimo panteonu. Piliavietėje įrengtas pažintinis takas su 6 apžvalgos stotelėm prie archeologinių ir gamtinių objektų.

Akimirkai stabtelim pažintinio tako pusiaukialėje ir apima keistas jausmas. Prieš 600 metų čia vaikščiojo Lietuvos kunigaikštis Vytautas didysis. Čia virė įprastas tiems laikams gyvenimas, aistros, pykčiai ir šventės. O dabar tai pasislėpę kažkur giliai po žeme – išlikę tik keli akmenėliai, parodoje eksponuojami keli buitiniai eksponatai. Tais laikais jie buvo beverčiai – šiandien tai neįkainuojamas turtas.

sdr

Vertę išaugina laikas ir pasikartojimo nebūvimas. Bandome kiek įmanoma persikelti į XV a. Atstatyti mintyse Šv. Dvasios bažnyčią ir pilį. Aplinkui piliavietę pasklinda didikų elegancija. Radvilų dvare virė prabangus gyvenimas. Dažnai į Dubingius atbildėdavo puošnios karietos, pakinkytos eikliais žirgais. Didikai sulėkdavo ne tik į dalykinius posėdžius, suvažiavimus, bet ir pramogaudavo prašmatniuose pokyliuose.

sdr

Palengva keliaudami matome, kaip aplink istorikę (gidę) susibūrę žmonės klausosi istorijų apie tuometinius žmonių vargus ir tai tik sustiprina intelektualią atmosferą ir tuo pačiu ramybę, kurios kartais ieškome bereikšmiuose svetimos šalies pajūriuose.

dav

cof

Kodėl reikia atvažiuoti į Dubingius? Jeigu pavargote nuo XXI a. miesto ir norite aristokratiškos romantikos, estetikos ir ramybės. Jeigu pasiilgote gamtos, kuri atgaivina akis ir gaivaus ežero vandens. Jeigu reikia paklausti svarbiausio klausimo artimo  žmogaus, ar išgirsti vienažodį atsakymą – važiuokite čia. Važiuosime ir mes, nes šis miestas kaskart pasitinka vis kitaip, tačiau išlydi visada su pozityvumu ir polėkiu gyventi. Skatina išnaudoti kiekvieną akimirką, nes ji niekada nepasikartos ir taps neįkainuojama.

Idėja savaitgalio išvykai – Dūkštos pažintinis takas, Neries regioniniame parke >>

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s