TOP 5 apžvalgos bokštai ir takai Aukštaitijoje. Ar jau buvai?

15.jpg

Kas gražiausia Lietuvos gamtoje? Vienareikšmiškai atsakyti sunku. Grožis prasideda nuo pat pirmo saulės spindulio krentančio į ežero paviršių, nuo stirnų šuoliuojančių rūku pasidengusiomis pievomis. Galiausiai gamtos grožis nesibaigia net medžių viršūnėse, o ir jose jis keturis kartus per metus persimaino įvairiausiomis spalvomis ir kvapais. Lietuvos gamta unikali tuo, kad išugdo priklausomybę čia sugrįžti, kad ir kaip toli būtum išvykęs. Kad ir kiek kartų žvelgtum į palmes, valgytum egzotinius vaisius ir 360 dienų per metus būtum lepinamas saulės, visada atsiras akimirka, kai pagalvosi apie žaliuojančią, gaivią Lietuvos gamtą. Nokstančių obuolių kvapas ir raudoniu besidengiantys medžių lapai privers suprasti kas yra tavo namai.

Apžvalgos bokštai ir aikštelės – unikali proga pažvelgti į Lietuvos gamtą iš paukščio skrydžio. Kelių kilometrų spinduliu ištyrinėti ežerus ir miškus. Gal net žvilgsniu užkliudyti baltagalvių gulbių šeimyną. Šiame straipsnyje pateikiame TOP 5 Aukštaitijos regiono apžvalgos bokštus ir takus, tačiau jų yra kur kas daugiau (išplėstą sąrašą pateikiame straipsnio apačioje).

Paskirkite dieną ar dvi sudarytam maršrutui ir pakeliaukite po Lietuvos nacionalinius parkus, aplankydami net iki 36 metrų aukščio pastatytus bokštus ir tai bus nuostabus potyris, kuriuo galėsite pasidalinti šeimos rate arba puiki Lietuvos vizitinė kortelė užsienio draugams ar bičiuliams.

Sartų ežero apžvalgos bokštas

9.jpg
sdr
cof

Sartų ežero apžvalgos bokštas arba Baršėnų apžvalgos bokštas – tai 2006 m. Baršėnų k., Kriaunų sen., Rokiškio rajone pastatytas bokštas, jį pastatė įmonė UAB „Rokiškio sūris“. Apžvalgos bokštas yra 33 metrų aukščio, nuo kurio atsiveria įspūdingi Sartų regioninio parko vaizdai. Bokštą galima lankyti šviesiuoju paros metu 9 – 22 val.

Apžvalgos bokštas yra nuolat ir gausiai lankomas ne tik vietos gyventojų, bet ir svečių iš įvairių šalių. Šis patrauklus gamtovaizdžio apžvalgos objektas buvo įrengtas privačiomis lėšomis. Be to, kasmet skiriami nemaži pinigai jo priežiūrai.

Sartų apžvalgos bokšto GPS koordinatės: 55.841032, 25.838459

Sartų apžvalgos bokšto adresas: Baršėnų k., Kriaunų sen., Rokiškio rajonas

Kaip nuvažiuoti iki Sartų apžvalgos bokšto: Važiuokite keliu Dusetos – Rokiškis apie 12 kilometrų, po to sukite į kairę (į Kriaunų miestelio pusę), važiuokite 2 kilometrus ir prie rodyklės, nukreipiančios į apžvalgos bokštą, sukite į kairę. Šiek tiek pavažiavę, rasite automobilių stovėjimo aikštelę. Joje palikę automobilį, galite nueiti iki apžvalgos bokšto.

Apžvalgos aikštelės aukštis: 33 m.

Zarasų apžvalgos ratas

cof

2011 m. atidarytas apžvalgos ratas – analogo Lietuvoje neturintis architektūros statinys. Praeinantiems 17 m. aukščio ratu atsiveria Zaraso ežero panorama. Nusileidus laipteliais žemyn galima keliauti Zaraso ežero pakrantę juosiančiu taku arba patogiai įsitaisyti ant suolelių ir mėgautis vandens telkinio kraštovaizdžiu. Statinio architektas Š. Kiaunė.

1,4 km. ilgio Zaraso ežero pakrantė jungia apžvalgos ratą ir Zaraso ežero Didžiają salą. Šiltuoju metų laiku zarasiškius ir miesto svečius džiugina pakrantėje įrengtas fontanas, pantoniniai lieptai, valčių nuomos punktas (keliaujantys sausuma čia gali išsinuomoti riedžius ir dviračius), žaidimų aikštelė vaikams. Pakrantėje pradėtas kurti skulptūrų parkas. Zaraso ežero pakrantę galima lankyti visais metų laikais.

Zarasų apžvalgos rato GPS koordinatės: 55.728064, 26.243945

Zarasų apžvalgos rato adresas: D. Bukonto g. 20, Zarasai

Apžvalgos aikštelės aukštis: 17 m.

Anykščių medžių lajų takas

sdr

Anykščių šilelyje vinguriuojantis Medžių lajų takas – vienintelis ne tik Baltijos šalyse, bet ir Rytų Europoje. Takas prasideda netoli Puntuko akmens, lankytojams reikės užlipti ant kalvos, Medžių lajų takas nuo žemės pamažu kils iki 21 metro ties medžių laja. Takas medžių viršūnėmis vingiuoja 300 metrų ir veda į 35 metrų aukščio bokštą, nuo kurio galima apžvelgti apdainuotąjį Anykščių šilelį, pasigrožėti Šventosios upės vingiais, pasivaikščioti tarp medžių lajų.

Lipant į lajų tako bokštą dažnai jaučiamas svyravimas – visgi 35 metrai aukščio! Tačiau bokštas yra visiškai saugus ir nėra ko baimintis. Paskaičiuota, jog ant bokšto vienu metu gali būti 50 žmonių, o take – 500 žmonių. Lajų take 13 stotelių, kurios skirtos pajausti A. Baranausko apdainuoto šilelio žavesį: pamatyti, išgirsti, užuosti. Stotelės realiose erdvėse padės patirti ir pažinti Lietuvos miškų įvairovę, sužinoti, kuo svarbūs ir įdomūs pakeliui matomi Anykščių šilelio augalai.

Medžių lajų taku rekomenduojama vaikščioti visais metų laikais ir iš aukštai stebėti metų laikų ciklo atspindį gamtoje.

Medžių lajų tako tikslus adresas: Anykščių regioninis parkas, miško gatvė, Anykščiai 29168

Medžių lajų tako GPS koordinatės: 55.485095, 25.060364 (WGS)

Medžių lajų tako komplekso darbo laikas: nuo lapkričio 1 d. iki kovo 31 d. kasdien 09:00-17:00 val. nuo balandžio 1 d. iki spalio 31 d. kasdien 09:00-20:00 val.

Medžių lajų tako įėjimo kaina: Nemokamai, tačiau jei norėsite pažintinės programos, ji kainuos 4€ asmeniui. Kita vertus galite įsigyti savanorišką bilietą. Savanoriškas lankytojo bilietas į saugomas teritorijas – tai galimybė prisidėti prie mūsų unikalios gamtos puoselėjimo ir išsaugojimo. Nusipirkdami jį žmonės tarsi parodo, kad yra pasiruošę ne tik imti iš gamtos, bet ir šį tą jai duoti. Savo noru, nes šis bilietas nėra privalomas”, – aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas.

Biržų (Kirkilų) apžvalgos bokštas

2.jpg
dav

2015 m. rugsėjo mėnesį oficialiai atidarytas Biržų regioninio parko apžvalgos bokštas, nuo kurio matosi Kirkilų karstinių ežerėlių unikalus kraštovaizdis.

Apžvalgos bokšto aukštis yra beveik 32 metrai. Beveik 30 kvadratinių metrų ploto apžvalgos aikštelė yra 30 metrų aukštyje. Nuo šios aikštelės matyti ne vien karstiniai ežerėliai, bet ir Kirkilų kaimas, šalia esančios vietovės. Užlipus į apžvalgos bokštą atsiveria nuostabūs vaizdai – 30 vandens pilnų smegduobių, vadinamų Kirkilų draustinio ežerėliais, kurių skersmuo – apie 35 m  ir daugiau. Kartais, esant tam tikroms sąlygoms, vasaros metu jie nusidažo įvairiomis spalvomis.

Kirkilų apžvalgos bokšto adresas: Kirkilų k. Biržų raj.

Kaip atvažiuoti iki Kirkilų apžvalgos bokšto: Kirkilų kaime, pravažiavę kairėje pusėje esančias Kirkilų kaimo kapines, dešinėje kelio pusėje išvysite kelio ženklą, nukreipiantį į Kirkilų karstinius ežerėlius. Pasukę į dešinę  žvyruota Ežerėlių gatve pasieksite apžvalgos bokštą.

GPS koordinatės: 56.248458, 24.690631

Labanoro (Mindūnų) apžvalgos bokštas

sdr
cof

Labanoro apžvalgos bokštas – aukščiausias apžvalgos bokštas Lietuvoje (36 m.) – kviečia išbandyti savo jėgas kopiant į dangų. Įveikus išbandymą aukščiu ir sraigtiniais laiptais pakilus virš medžių viršūnių, kvapą užgniauš atsiveriantys vaizdai.

Pirmą kartą atsirado galimybė savo akimis iš paukščio skrydžio išvysti Siesarčio hidrografinį draustinį (Siesarčio ežerą su salomis ir pusiasaliais, jo apyežerį) ir vaizdingiausią Aukštaitijoje Lakajų kraštovaizdžio draustinį, kuris driekiasi miškingų kalvų apsuptais Baltųjų ir Juodųjų Lakajų ežerų duburiais, pasižymi unikaliais pusiasaliais, salomis, retų rūšių augalais, gyvūnais bei kitomis gamtos vertybėmis.

Labanoro apžvalgos bokšto GPS koordinatės: 55.21922, 25.560948

Labanoro apžvalgos bokšto adresas: Kamūžės k., Mindūnų sen., Molėtu raj. (Ties krašto keliu Molėtai – Kaltanėnai – Ignalina ir Muziejaus g. sankryža, Mindūnuose (Molėtų r.) pastatyti du kelio ženklai „Krypties rodyklė į lankytiną vietą“.)

Apžvalgos aikštelės aukštis: 36 m.

Kiti Aukštaitijos apžvalgos bokštai:

Didžiasalio apžvalgos bokštas ( Ignalinos raj., aukštis 12,5m)

Ignalinos (Vilkakalnio) apžvalgos bokštas (Ignalinos raj, aukštis 26m)

Šiliniškių apžvalgos bokštas ( Ignalinos raj, aukštis 30,5m)

Krekenavos apžvalgos bokštas (Panevėžys raj., aukštis 25m)

Lietuvos etnokosmologijos muziejaus apžvalgos aikštelė (Molėtai, aukštis 32m)

Rumšiškių apžvalgos bokštas (Kaišiadorių raj, aukštis 15m)

Radviliškio apžvalgos bokštas (Radviliškio raj, aukštis 21m)

TOP 5 apžvalgos bokštai Dzūkijoje. Ar jau buvai?

Ką pamatyti Biržuose – lankomiausios vietos. Atraskime šiauriausią Lietuvos miestą! >>

Atraskite Anykščius! TOP 15 vietų, kurias privalu pamatyti mieste ir jo apylinkėse! >>

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s