ROKIŠKIS – ką veikti, bei pamatyti 2019 m. Lietuvos kultūros sostinėje ir apylinkėse

Rokiškis – atradimų miestas. Čia kiekvieną sužavės lankomos vietos, nuo Rokiškio dvaro, ežerėliais apsuptos alėjos iki senamiesčio aikštės ir vienos gražiausių Lietuvoje neogotikinių bažnyčių. Išpuoštų langinių gatvė – Rokiškio vizitinė kortelė, o skulptūrų parkas – rokiškėnų ir miesto svečių poilsio vieta. Miesto rajonas jus pakvies užlipti į 33 metrų Sartų apžvalgos bokštą, aplankyti Salų miestelį, kuris Dviragio ežere puikiai iliustruoja Lietuvos kontūrus. O kur dar Ilzenbergo  ir Gačionių dvarai, todėl iš anksto paskirkite Rokiškiui visą dieną ar savaitgalį, nes 2019 m. Lietuvos kultūros sostinė sužavės autentika, istorija ir daugiau nei 500 metų pulsuojančia miesto dvasia.

Apie Rokiškio pradžią ir patį jo vardą pasakojama, kad senų senovėje čia ošė didžiulės girios. Miesto vietoje, mažoje aikštelėje, gyvenęs medžiotojas, pabėgėlis, kryžiuočio palikuonis, vokietis Rochas. Ilgainiui toje aikštėje įsikūrę daugiau gyventojų, ir nuo medžiotojo Rocho toji vietovė  imta vadinti „Rokiškis“.

Kiek siekia rašytos žinios, Rokiškio istorija yra susijusi su Rokiškio dvaru, kurio žemėje jis kūrėsi. Todėl ir pats miestelis seniau priklausė dvaro savininkams. XVI ir XVII amž. Rokiškio savininkai buvo kunigaikščiai Krošinskiai. Paskutinė jų atstovė našlė Elena Voinytė – Krošinskienė ištekėjo už grafo Tyzenhauzo, Mstislaulio vaivados. Tyzenhauzų giminė Rokiškį valdė XVIII ir XIX amžiuose. Jų paskutinė atstovė Marija Tyzenhauzaitė ištekėjo už grafo Aleksandro Przezdzieckio, ir jų giminė valdė Rokiškio dvarą iki pasaulinio karo sukrėtimų.

Norėdami išlikti istorijoje, aristokratai pirmiausia investavo į kultūrą. Praėjusių šimtmečių turtingieji ir įtakingieji lėšų tam negailėjo. Tarp Rokiškio didžiausių mecenatų ir fundatorių garsiausi grafo Konstantino Tyzenhauzo vaikai: Reinoldas Tyzenhauzas ir  Marija Tyzenhauzaitė–Pšezdzieckienė. Jų svarbiausias indėlis Rokiškiui – nauja bažnyčia – paminklas Tyzenhauzų giminės kultūrinei veiklai.

Tyzenhauzaitė–Pšezdzieckienė į istoriją įėjo kaip moteris dailininkė ir filantropė, kuri „labdarai viso kraičio nepagailėjo“. Ji dosniai aukojo ne tik Rokiškio, bet ir kitoms bažnyčioms, vienuolynams. 1881 m. įsteigė akių ligoninę Vilniuje, Rokiškyje atidarė vaistinę, prieglaudą vargšams, ligoninę. Grafienės Marijos pastangomis pastatyta medinės neogotikos vertybė – Salų bažnyčia.

Viena pagrindinių Rokiškio iškilimo prekių – linai. Linais Europoje Rokiškis garsėjo nuo XVII amžiaus, jie keliaudavo per Rygą į Angliją, Olandiją. Kadangi jie buvo itin vertinami, būtent prekyba linais sunešė didžiulius turtus Rokiškio dvarui. Valstiečių prievolėse buvo įrašytas punktas, jog privaloma kartą per metus vežti produkciją į Rygos uostą. Nutiesus Rokiškis – Daugpilis geležinkelio ruožą 1873 metais, Rokiškis labai pasikeitė: kone dvigubai išaugo gyventojų skaičius, čia pradėjo plūsti amatininkai, žydų tautybės gyventojai ir visa tai kėlė miesto ekonomiką.

Taigi pasižvalgykime po šių dienų Rokiškį ir pamatykime, ką miestas ir jo rajonas mums pasiruošęs parodyti.

Rokiškio dvaro sodyba (krašto muziejus)

cof
cof
cof

Dvaro rūmai seniau buvo kitoje vietoje, į pietų pusę nuo tvenkinio, kur dabar yra lentpjūvė ir elektros stotis. Ignotas Tyzenhauzas, Lietuvos pėsčiosios gvardijos vadas, 1801 metais nukelia rūmus į dabartinę vietą. Vėliau buvo pastatyti ir kiti trobesiai. 1905 m., pristačius antrąjį aukštą ir iš pagrindų pertvarkius, rūmai įgavo dabartinę išvaizdą ir santvarką. Nuo 1952 metų dvaro rūmuose įsikūręs Rokiškio krašto muziejus, kuriame yra per 100 tūkst. eksponatų.

Rokiškio krašto muziejuje pristatoma Rokiškio istorija nuo akmens amžiaus iki rezistencijos. Dvare galima išvysti atkurtus interjerus ir autentiškus eksponatus apie čia gyvenusias ir valdžiusias dvi gimines: Tyzenhausus ir Pšezdzieckius.

Muziejuje galima susipažinti su veikiančiomis ekspozicijomis: Rokiškio dvaro kultūra ir istorija, Rokiškio krašto istorija nuo seniausiu laikų. Išskirtinę vietą užima unikali dievadirbio Liongino Šepkos (1907-1985 m.) drožinių ekspozicija. Rokiškio krašto muziejuje Jūsų laukia vienintelė Lietuvoje prakartėlių (Betliejų) ekspozicija. Joje apie 100 prakartėlių. Čia rengiamos dailės parodos, plenerai, klasikinės muzikos koncertai, literatūros vakarai. 2011 metais Rokiškio dvaro sodyba buvo pripažinta patraukliausia Lietuvos turizmo vietove.

Adresas: Tyzenhauzų g. 5, Rokiškis 42115

Lankytojų priėmimo laikas: Nuo antradienio iki sekmadienio, nuo 10-18h

GPS koordinatės: 55.965382, 25.60090100000002

Daugiau informacijos: www.muziejusrokiskyje.lt

Rokiškio Šv. apaštalo ir evangelisto Mato bažnyčia

cof

Bažnyčios statyba vyko 1866-1885 metais. Pasakojama, kad šventovės statyba kainavusi daugiau kaip milijoną carinių aukso rublių. Bažnyčios fundatorius buvo grafas Reinoldas Tyzenhauzas, tačiau 1880 metais jam mirus, darbus tęsė ir užbaigė jo sesuo Marija Tyzenhauzaitė – Pšezdziecka.

Rokiškio katalikų bažnyčia stebina žymių Europos meistrų darbais: prancūzų skulptoriaus P. Puosielgne-Rusand sukurtu bronziniu paauksuotu centriniu altoriumi, austrų skulptoriaus Oto Kionigo bronzinėmis Tyzenhauzų skulptūromis, belgų skulptoriaus Gerardo Bonaro darbais, latvių kalvio Juzefo Stoldlerio tvorelėmis ir vartais, garsiųjų belgų brolių Gojerių dirbtuvėse sukurtais unikaliais medžio darbais, austrų vitražais, visame pasaulyje garsėjusios vokiečių Valkerių firmos vargonais ir kitais meno kūriniais.

Turistams atveriami ir bažnyčios požemiai, kuriuose ilsisi visų trijų Rokiškio dvarą valdžiusių giminingų dinastijų (kunigaikščių Krošinskių, grafų Tyzenhauzų ir grafų Pšezdzieckių) atstovai.

Adresas: Nepriklausomybės a. 1, Rokiškis 42114

GPS koordinatės: 55.964405663109, 25.584700521143

Interneto svetainė: http://www.rokiskioparapija.lt

Tapytų langinių gatvė – Rokiškio išskirtinumas

cof
cof
cof

Respublikos gatvė. Namų puošybos tradicijos atgaivinimo idėjos autorius ir plenero kuratorius – Jaunimo centro Dailės skyriaus vedėjas, dailininkas, Rokiškio dailininkų klubo RODA vadovas Arūnas Augutis. Jis 2003 metais kartu su savo mokiniais ištapė pirmąsias langines Rokiškyje.

Langinės išpuošiamos ir tradiciniais lietuviškais ornamentais, ir naiviojo meno stilistikos vaizdeliais, ir šiuolaikiniais įvairios plastikos bei siužetų profesionalios dailės kūrinėliais. Senovėje langinėse dažniausiai būdavo ištapomas ar išraižomas pasaulio medis, –  kaip ant kraičio skrynių ar indaujų. Dabar dailininkui suteikiama visiška kūrybos laisvė. Žinia, kartais namo šeimininkas paprašo jo širdžiai mielo lango dekoravimo siužeto ar spalvų gamos. Net su poeto ar liaudies dainos įrašyta strofa. Štai ir atviriausia erdvė meno raiškai!

Dabar ištapytos 252 langinės (daugiau, kaip pusė iš jų dar ir restauruotos), 1 durys (dvipusės), kraičių skrynia, 3 namams pagamintos vėjalentės ir lėkiai bei antlangiai ir polangiai. Tapytomis langinėmis papuošti Rokiškio miesto Respublikos, Kauno, Kęstučio, Ąžuolų, Sodų, Vilniaus, Mikėno gatvių bei Rokiškio rajono Jurgiškių, Kamajų, Antakriaunių, Bajorų, Salų, Šetekšnų kaimų namai,

Adresas: Respublikos g. 7 Rokiškis 42119 (tačiau tapytomis langinėmis gali pasigirti ir kitos straipsnyje minimos gatvės)

GPS koordinatės: 55.96100053789616, 25.587181749843694

Rokiškio miesto Liongino Šepkos parkas

cof
cof
cof
Poilsio zona parke

Rokiškio mieste už savivaldybės pastato įkurtas medžio skulptūrų parkas. Jis skirtas garsiausio XX a. drožėjo Liongino Šepkos (1907-1985) atminimui. Skulptūrų kūrimo plenerus organizavo Rokiškio krašto muziejus. Anskčiau parkas buvo beveik be gyvybės ženklų: nebuvo nei vieno suolelio, per jį prabėgdavo žmonės, trumpindami kelią į senamiestį. Per 9 metus 68 skulptūras bei skulptūrines kompozicijas sukūrė garsiausi Lietuvos medžio skulptoriai. Jie improvizavo L. Šepkos kūrybos ir gyvenimo temomis, stengdamiesi kuo geriau atskleisti ir savo kūrybinę individualybę.

Parke rasime ir funkcionalių skulptūrų. Jeigu būsite pavargę, galėsite ant jų pasėdėti. Rokiškėnai labai pamėgo kuriamą skulptūrų parką, kuris atgijo ir traukia čia užsukti ne tik vietinius gyventojus, bet ir turistus.

Lietuvos medžio drožėjų sukurtas skulptūrų parkas yra puikus L. Šepkos atminimo įamžinimas. Ir ne tik įamžinimas. Parkas ir ateities kartoms rodys XXI a. Lietuvos medžio drožybos padėtį: jos stipriąsias ir silpnąsias puses, medžio meistrų ieškojimus ir klystkelius.

Adresas: Taikos g. 11 Rokiškis 42136

GPS koordinatės: 55.95314641188394, 25.584282473911458

Nepriklausomybės aikštė ir paminklas “Arka”

cof

Unikali ir akį traukianti Nepriklausomybės aikštė Rokiškyje susiformavo XVIII a. pabaigoje – XIX a. pradžioje, o dabar tapo neįkainojama architektūrine vertybe, ypač įdomia turistams. Miesto centro planas – klasicistinis, vienintelis taip gerai išlikęs Lietuvoje. Nepriklausomybės aikštė turi savitą istoriją – joje svarbus ir išskirtinis bene kiekvienas namas, o kadaise joje veikė prekybos aikštė, aplink kurią būrėsi pardavėjai, kepėjai, įvairių įstaigų atstovai.

Vaikštant Nepriklausomybės aikšte iš vienos pusės matosi evangelisto Mato bažnyčia, iš kitos pusės Rokiškio dvaras. Kalbama, kad pagal legendą yra slaptas požeminis kelias jungiantis šiuos du pastatus. Arka (Paminklas pastatytas 1999 m. Rokiškio miesto 500 metų jubiliejui atminti) bažnyčia ir dvaras sudaro kompozicinę ašį – atsistojęs nuo bažnyčios per šią arką gali matyti dvarą. Iš tikrųjų, patys Tyzenhauzai sumanė, kad nuo dvaro iki bažnyčios būtų vieno kilometro atstumas, o jie išėję ant dvaro laiptų galėtų grožėtis bažnyčios vaizdu.

cof

1929 – 1931 metais skulptorius Robertas Antinis sukūrė net tris paminklus, skirtus Lietuvos nepriklausomybei. Vienas iš jų 1931 metais pastatytas Rokiškyje, Nepriklausomybės aikštėje, ir sovietmečiu išliko nenugriautas. Šis paminklas rokiškėnams yra ne tik praeities relikvija, bet ir tautinio atgimimo simbolis. Pasak legendos paminklo išlikimas paremtas Rokiškėnų lakia fantazija. Jeigu atkreipėte dėmesį, Vakarų pusėje stovi pavaizduotas karys ir vaidila. Komisijai, atvykusiai spręsti paminklo likimo, rokiškėnai neva paaiškinę, kad štai – Vakaruose stovi lietuvių karys, kuris saugo nuo Vakarų blogio, o iš Rytų pusės lietuvių mergelė pasitinka Stalino saulę – taip kalbėjo apie lietuvių vaidilutę tautiniais rūbais, iškėlusią į dangų rankas. Kaip dabar matome, saulės disko centre yra svastikos ženklas. Šiais laikais daug kas to ženklo bijo, tačiau tai yra senas indoeuropietiškas simbolis, siekiantis penkių tūkstančių metų istoriją ir Lietuvoje jį vadiname saulės kryžiumi. Pastarasis ant paminklo buvo užtinkuotas kartu su data. Tai toks yra pasakojimas apie paslėptas sovietines prasmes ir paminklo išsaugojimą.

Adresas: Nepriklausomybės a. 6 Rokiškis 42114

GPS koordinatės: 55.96448494815952, 25.58582184891054

Salų dvaro sodyba ir parkas

cof
cof

Salų dvaro sodyba ir parkas, bei visas miestelis – nedaug kam žinoma, tačiau Lietuvos kontūrus atkartojanti sala. Unikali vieta sugrįžti kelis šimtus metų į šalies praeitį ir vėl džiaugtis dalykais, kurie yra tikri. Būtent tikrumo jausmas neapleidžia klajojant medžių alėjomis, dvaro sodyba ir aikštingo Dviragio krantais. Atsiveškite čia savo nesudėliotas mintis ir nerimstančią sielą – gamtos prieglobstis suteiks naujų jėgų pakilti ir priimti tikrus – gyvenimo pilnatvę suteikiančius sprendimus.

Salos – miestelis Rokiškio rajone, įsikūrę Dviragio ežero saloje. Jame dar XVI a. įkurtas parkas mena Radvilų laikus. Patys klasicistiniai rūmai statyti XVIII a. pabaigoje. Dvaro sodybos pastatų architektūra atspindi daugiau kaip 100 metų sodybos vystymosi raidą. Labai įvairų dvaro ansamblį – neogotikinę medinę bokštinę bažnyčią bei kitus pastatus jungia klasicistinis rūmų akcentas. Rūmuose šeimininkavo tokios garsios giminės, kaip Kęstgailos, Radvilos, Tyzenhausai.

Miestelį apsupusiame Dviragio ežere gausu natūralios puošybos elementų – baltųjų ir geltonųjų vandens lelijų. Aplink skraido į raudonąją knygą įrašyti paukščiai, taip pat ES saugomos juodosios ir baltasparnės žuvėdros. Ką jau kalbėti apie žuvų įvairovę, kurių masė registruojama rekordų knygose.

Salų dvaro sodyba ir parkas – jūsų vasaros ir rudens atradimas! Nes tai vienas iš nedaugelio dvarų, kurio išlikęs visas kompleksas su visais ūkinės ir administracinės paskirties pastatais bei parku. Būnant šalia dvaro, atrodo gali girdėti, kaip čia puotavo aukštuomenė, kaip neišsakytos mintys skriedavo Dviragio ežeru. Nors pirmas žvilgsnis į rūmus gali kiek nuvilti, tačiau stabtelėkite bent minutei. Susidraugaukite su dvaro skleidžiama energija ir pajausite, kiek istorijų jis gali papasakoti, jeigu tik jūs būsite pasirengią jas išklausyti.

Adresas: Salos 42314 (turizmo ir laisvalaikio skyrius – Kaštonų g. 21, Salų miestelis, Rokiškio rajonas).

GPS koordinatės: 55.81140000000001, 25.36749629999997

Daugiau informacijos galite rasti Facebook paskyroje: Salų Dvaro Sodyba

Ilzenbergo dvaras

cof
cof

Ilzenbergo dvaras – vieta atgauti prarastą džiaugsmą ir pamirštas vertybes. Neįkainuojamas turtas šiaurės Lietuvoje privers jus pakeisti požiūrį į dvarus, turiningą laisvalaikį ir maistą be skonio stipriklių. Bajoriška dvasia persmelks kūną vaikštant tiek rūmų menėmis, tiek parko teritorijoje. Meilės sala suteiks progą įgarsinti jausmus, o ąžuolas pavers juos nepavaldžius laikui. Daugiau nei trijų kilometrų ilgio pasivaikščiojimai Ilgio ežero pakrante, apžvalgos aikštelės, pirtis ir pliažas sukurs nepamirštamą jūsų savaitgalį, o praturtėjusios žinios apie ankstesnę bajorišką kultūrą ir šiandienos natūralios žemdirbystės ūkį suteiks progą pradėti gyventi geriau.

29 km nuo Rokiškio, link Latvijos sienos esančio Ilzernbergo dvaro istorija paženklinta ryškiais vokiškais, rumuniškais ir lietuviškais (nuo 1896 m.) Dimšų giminės pėdsakais. Dvaras įsikūręs šalia Apvalaso ežero, kurio kontūrai tarsi tikra Lietuvos valstybės kopija (tačiau šį vaizdą galima pamatyti, tik iš paukščio skrydžio). Vaikščiodami po dvarą ir klausydamiesi gido pasakojimų, nusikelsime į tuos laikus, kai žaislai buvo ne užsakinėjami internetu ir lipdomi iš molio, samanų ir ajero šaknų. Kai nepaklusnumas, išgyvendinamas iš kūno turėdavo dūmų poskonį, o laukimas mylimojo trukdavo dešimtmetį.

Ilzenbergo dvaras atlieka netik istorinę, švietėjišką funkciją, bet ir propaguoja natūralios žemdirbystės ūkį, kuris šiais prekybos tinklų laikais yra tikra retenybė. Čia ateis suvokimas, apie pačią „blogiausią“ raidę – „E“ apie gyvenimo trukmę, kurią savanoriškai trumpiname ir dėlto kaltiname visus kitus, o ne patį save. Mes įsisukame į nežmonišką tempą ir stengdamiesi visur suspėti – pranykstame. Nereikia žinoti visko apie A. Einšteino darbus, kad suvoktume, jog yra riba, kai pasiekus tam tikrą greitį, netektume masės. Ir tik tada, kai pajaučiame citrinų kvapą tvyrantį ore, imame gailėtis praėjusio laiko. Išnaudoti laiką, tai ne padaryti kiek įmanoma daugiau darbų per trumpą laiką, o suteikti savo ir artimo gyvenimui prasmę. Būtent tos prasmės paieškos ir prasideda kelionėje nuo jonvabalių stovyklos iki svajonių tiltelio, kai ausys girdi žodžius, o akys visa tai paverčia viena įspūdingiausių kelionių po praeitį ir dabartį, bei galimybes gyventi geriau.

Ilzenbergo dvaro adresas: Ilzenbergo k. 4, Juodupės seniūnija, LT-42440 Rokiškio rajonas

Ilzenbergo dvaro GPS koordinatės: 56.1595953, 25.5245220

Daugiau informacijos mūsų parengtame straipsnyje: https://kurdabar.lt/2018/08/11/ilzenbergo-dvaras-savaitgalio-ideja-su-istorijos-ir-autentikos-prieskoniu/

Lankymosi laikas:     • nuo spalio 1 d. iki balandžio 30 d., šeštadieniais ir sekmadieniais.

  • nuo gegužės 1 d. iki rugsėjo 30 d., trečiadieniais – sekmadieniais.

Lankymo valandos:  10.00 – 19.00.

Sartų ežero apžvalgos bokštas

cof
cof

Sartų ežero apžvalgos bokštas arba Baršėnų apžvalgos bokštas – tai 2006 m. Baršėnų k., Kriaunų sen., Rokiškio rajone pastatytas bokštas, jį pastatė įmonė UAB „Rokiškio sūris“. Apžvalgos bokštas yra 33 metrų aukščio, nuo kurio atsiveria įspūdingi Sartų regioninio parko vaizdai. Bokštą galima lankyti šviesiuoju paros metu 9 – 22 val.

Apžvalgos bokštas yra nuolat ir gausiai lankomas ne tik vietos gyventojų, bet ir svečių iš įvairių šalių. Šis patrauklaus gamtovaizdžio apžvalgos objektas buvo įrengtas privačiomis lėšomis. Be to, kasmet skiriami nemaži pinigai jo priežiūrai.

Sartų apžvalgos bokšto GPS koordinatės: 55.841032, 25.838459

Sartų apžvalgos bokšto adresas: Baršėnų k., Kriaunų sen., Rokiškio rajonas

Kaip nuvažiuoti iki Sartų apžvalgos bokšto: Važiuokite keliu Dusetos – Rokiškis apie 12 kilometrų, po to sukite į kairę (į Kriaunų miestelio pusę), važiuokite 2 kilometrus ir prie rodyklės, nukreipiančios į apžvalgos bokštą, sukite į kairę. Šiek tiek pavažiavę, rasite automobilių stovėjimo aikštelę. Joje palikę automobilį, galite nueiti iki apžvalgos bokšto.

Apžvalgos aikštelės aukštis: 33 m.

Daugiau informacijos: http://www.sartai.info

Apžvalgos bokštai Aukštaitijoje: https://kurdabar.lt/2017/08/02/top-5-apzvalgos-bokstai-ir-takai-aukstaitijoje-ar-jau-buvai/

Gačionių dvaras

cof

Gačionių dvaras – vienintelis išlikęs medinis dvaras Rokiškio rajone. Vos įsukus į kiemą jaučiama ramybė ir autentiškumas, kurį kūrė ištisos Rozenų giminės kartos. Dvare jus pasitiks pats baronas Piotras Rozenas (kuris nors nekalba lietuviškai, tačiau moka Lenkų, Rusų, Prancūzų, Anglų, Vokiečių kalbas). Čia galite paviešėti netik popietę, tačiau ir likti nakvoti. Argi nenuostabu atsikelti dvare ir paragauti pačio barono ruoštų pusryčių?

1870 metais statytas dvaras, kaip ir dauguma Lietuvoje esančių kultūros židinių, balansavo ant sunykimo ribos. Tik milžiniškų investicijų dėka dvaras atstatytas taip, kaip 1939 metais dvarą buvo priverstas palikti Piotro senelis – Petras Rozenas. Įspūdį daro dvaro interjeras: nuo Provanso stiliaus šviestuvų iki vintažinių aksomo krėslų. Vaikštant prabangia mene negali atsistebėti ant sienų iškabinėta visa Rozenų šeimos istorija, bei turbūt didžiausia istorine materialine vertybe – kasetinėmis lubomis. Mėgstantiems knygas, baronas sužavės per tūkstantį knygų apimančia biblioteka.

Piotras Rozenas – tikras gurmanas, todėl viešėdami dvare būsite pavaišinti Italų, Prancūzų, Lenkų ir aišku Lietuvių kultūriniais patiekalais su žiupsneliu autentikos, kurios neparagausite jokioje kavinėje ar restorane.

Už indėlį Rokiškio kraštui ir dvarų kultūrai baronas Piotras Rozenas buvo apdovanotas Rokiškio savivaldybės sidabro ženklu.

To tikrai užtenka, kad viešėdami Rokiškyje užsuktumėt į Gačionių dvarą. Sutvarkytas parkas ir romantiškos poilsio oazės, ramybė ir intelektualios popietės prie arbatos puodelio su vienu didžiausių krašto filantropu tikrai paliks įspūdį ir galbūt paskatins kurti. Kurti nebūtinai tiesiogine to žodžio prasme, paprasčiausiai siekti vertybių, kurios nemiršta šimtmečiais. Mėgautis paprastais, tačiau neįkainojamais gyvenimo akcentais.

Adresas: 3607, Gačionys 42260, Rokiškio rajonas

GPS koordinatės: 55.809232372272, 25.669554944896

Onuškio dvaras

cof
cof

Onuškio dvaras ir parkas (Juodupės sen.). Buvusi Onuškio dvaro saugoma teritorija su parku užima 15,5 ha. Onuškio dvaras minimas jau 1522 m. XVIII amžiuje Onuškio vietovė priklausė Rajeckams. XVIII-XIX amžių sandūroje Onuškį nusipirko Juozapas Komaras (Raguvėlės dvaro savininkas), miręs 1849 metais. Jo sūnus Teofilis (1800-1861) Onuškyje pastatė vėlyvojo klasicizmo rūmus, kurių fasade puikavosi 11 kolonų, atgręžtų į parką. Manoma, kad rūmus projektavo garsus to meto architektas Cezaris Anikinis.

Po rūmų statytojo T.Komaro mirties dvarą valdė jo sūnus Vladislovas Komaras (1848-1896), po jo mirties – jo žmona Marija ir vaikai. Vedybų keliu dvaras atiteko Krasickiams, o 1922 m., prasidėjus žemės reformai, buvo išparceliuotas. Onuškio rūmai sudegė per I pasaulinį karą, nors meniški griuvėsiai atlaikė net II pasaulinį karą ir stovi šiandien. Parke šiuo metu yra du tvenkiniai. Auga per 21 rūšį vietinių medžių ir krūmų. Įspūdingi europiniai maumedžiai, Vermuto pušis, išsišakojusi į du liemenis. Yra karpotųjų beržų, ąžuolų, uosių, drūtų klevų. Parko šiaurės vakarų pusėje auga eglynas.

Onuškio dvaras ir parkas apleisti, blogos būklės. Tačiau skatinantys fantaziją ir kerintys čia pulsavusia dvasia ir virusiu gyvenimu. Neapsakomai gražios nuotraukos dvaro fone – žmonėms suprantantiems tikrąjį grožį leis dvarą laikyti tikrai būtinu aplankyti Rokiškio rajono objektu. Galbūt bus liūdna matyti, kaip viskas sunyko, ir nėra tos didybės, tačiau vilkimės, kad ir Onuškio dvarui atsiras nauji šeimininkai, kurie prikels dvarą naujam gyvenimui.

Adresas: Onuškis 42441 (dvaras Rokiškio rajone, Onuškio kaime)

GPS koordinatės: 56.1402326, 25.5321515

Tačiau tai, tik dalis to ką miestas jums gali parodyti. Kiekvienas klaidžiodamas gatvelėmis ar važinėdamas po mažesnius miestelius ras įdomios veiklos ir pažins neatrastus objektus. Vien Rokiškio alėja jungianti dvarą su Nepriklausomybės aikšte yra verta atskirų pastraipų – tai tikras rojus menininkams. Atsispindintys vandenyje pastatai sukurs jaukią ir romantišką atmosferą, kuria galėsite mėgautis sėdėdami ant naujai įrengtų suolelių.

cof
cof

O jeigu nuspręsite vasaros laikotarpiu atsivėsinti – Rokiškio ežeras su savo pliažu ideali tam vieta. Švarus vanduo, persirengimo kabinos ir draugiški vietiniai tikrai jūsų išvyką į Rokiškį pakels virš lūkesčius viršijančios ribos.

cof
cof

Palinkėkime kartu miestui toliau tobulėti, atsinaujinti ir svarbiausia kurti naujas darbo vietas, taip pritraukiant ir išlaikant žmones. Turime unikalų gamtos kampelį ir nepakartojamą senamiestį, todėl skatinkime turizmą ir prisidėkime prie miesto plėtros.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s